reklamaspot_img
reklamaspot_img
Strona głównaPowiat stalowowolskiŻABNO: Z LEŚNEGO SPICHLERZA WPROST DO TALERZA. PIKNIK RODZINNY!

ŻABNO: Z LEŚNEGO SPICHLERZA WPROST DO TALERZA. PIKNIK RODZINNY!

Ogromnym sukcesem okazała się inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich z Żabna w gminie Radomyśl nad Sanem. Piknik rodzinny pod hasłem „Z Leśnego spichlerza wprost do talerza” został przeprowadzany w ramach ogólnopolskiego konkursu grantowego „Natura od Kuchni”, a partnerem wydarzenia były Lasy Państwowe. Patronat honorowy piastował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Nie ma nic lepszego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, towarzyszące nam od wieków. Pożywienie, którego źródłem był i jest las. Celem naszego pikniku jest prezentacja potraw pochodzenia leśnego, oraz promocja edukacji leśnej– mówi Teresa Zielińska , prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Żabnie. Na pikniku nie mogło więc zbraknąć staropolskiego bigosu, dziczyzny w wielu odmianach, zupy krem z borowików, bułek i placków z jagodami jak również syropów z pędów sosny, akacji i czarnego bzu.

Goście specjalnym pikniku był poseł na Sejm RP Marcin Warchoł, który wręczył czek z dofinansowaniem dla Koła Gospodyń Wiejskich – Mam zaszczyt wręczyć wam ten czek i wyrazić swoją radość, że jesteście pierwszym kołem na Podkarpaciu, które sięgnęło po dofinansowanie do Lasów Państwowych w ramach programu „Natura od Kuchni” i przygotowało tak piękne wydarzenie. Możecie być Panie wzorem dla innych kół – powiedział Marcin Warchoł. – Spróbowałem wszystkich przygotowanych tutaj potraw i jestem pod wrażeniem tego jak nasze panie świetnie się przygotowały. Czuć, że to wszystko robione jest prosto z serca i za to serdecznie Wam dziękuję – dodaje.

Oprócz bogatego cateringu na przybyłych czekały gry i konkursy z nagrodami, dmuchańce i zabawa przy muzyce. Jak zauważa obecny na pikniku Mirosław Mach – Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów dzięki takim inicjatywom Lasy Państwowe pokazują, że są blisko ludzi i blisko ludzkich spraw: – Celem ogólnopolskiego konkursu „Natura od kuchni”  organizowanego przez Lasy Państwowe jest promowanie i upowszechnianie wiedzy na temat zdrowej żywności pochodzącej z polskich lasów. Koła gospodyń wiejskich to skarbnica wiedzy kulinarnej jak i kultury regionalnej. Właśnie dlatego do Nich skierowany jest ten konkurs. Polska to kraj, w którym nie brakuje leśnych produktów, a znajomość możliwości ich wykorzystywania jest nadal niewielka. Organizatorzy konkursu liczą zatem na kreatywność i pomysłowość ze strony Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych, dzięki którym lasy i ich dary zostaną docenione przez nasze społeczeństwo. – wyjaśnia Mirosław Mach. – Zachęcamy Koła Gospodyń Wiejskich z regionu, aby brały przykład z pań z Żabna i aplikowały o środki – dodaje.

Jak widać nasza inicjatywa cieszyła się sporym zainteresowaniem, dlatego chciałybyśmy aby nasze wydarzenie stało się wydarzeniem cyklicznym – podsumowuje Teresa Zielińska.

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
1
0
Podziel się swoją opinią w komentarzu!x