reklamaspot_img
reklamaspot_img
Strona głównaPowiat niżańskiRUDNIK NAD SANEM: DO LASU PO ZDROWIE

RUDNIK NAD SANEM: DO LASU PO ZDROWIE

Piłkarze Orła Rudnik zaprosili młodzież na piknik sportowy na terenie leśnej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej Kopki. W biegach na czas leśnymi traktami wzięło udział około 50 uczestników. Zawody zrealizowano w ramach projektu “Do lasu po zdrowie z Lasami Państwowymi”.

Wydarzenie odbyło się 19 listopada na terenie leśnej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej Kopki. Start i meta zlokalizowane były tuż przy majestatycznym 350-letnim dębie szypułkowym.

Przed rozpoczęciem zawodów młodzi zawodnicy Orła poprowadzili rozgrzewkę. Na starcie stanęło ponad 50 biegaczy. Uczestnicy biegów rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych, na czterech dystansach, od 250 do 1000 metrów. Trasy wyznaczono leśnymi traktami, przez malownicze tereny Nadleśnictwa Rudnik.

Ruszajmy do lasu

Zawody przeprowadziliśmy na terenie ścieżki edukacyjnej. Teren jest piękny, widoki fantastyczne, są fajne trasy, idealne do biegania w ciszy i spokoju. Zachęcamy do młodzież do oderwania się od komputerów, telewizora czy smartfonów, żeby spędzić trochę czasu na wolnym powietrzu, w tak pięknej scenerii – mówi Adam Konior, prezes Orła Rudnik.

Na młodych biegaczy czekały ciepłe napoje i smaczny poczęstunek – grillowana kiełbaska i pieczone ziemniaki. A jeśli ktoś nieco zmarzł, to mógł ogrzać się przy ognisku. Uczestnicy projektu “Do lasu po zdrowie z Lasami Państwowymi” mogli wziąć udział nie tylko w biegach. Chętni mierzyli się w darcie i ringo. Po zawodach najlepsi zawodnicy otrzymali statuetki.

Sobotnie wydarzenie miało charakter sportowy, ale niosło ze sobą też pewną wartość edukacyjną. O walorach przyrodniczych i funkcjach (przede wszystkim społecznej) rudnickich lasów, korzyściach wynikających z aktywnego wypoczynku w otoczeniu przyrody, a także o znajdującym się tu największym w Polsce Ośrodku Hodowli Zwierzyny, opowiadał Paweł Sowa z Nadleśnictwa Rudnik.

Lasy Państwowe zawsze chętnie wspierają takie inicjatywy. Taka forma rekreacji na świeżym powietrzu nie tylko wpływa korzystnie na zdrowie. To także świetny sposób na odpoczynek w otoczeniu natury i przyrody – a z tym właśnie kojarzą się wszystkim lasy. A zatem: ruszajmy do lasu po zdrowie – mówi Paweł Sowa.

Ryszard Maj, członek zarządu klubu, przypomniał, że w przyszłym roku Orzeł Rudnik będzie świętował stulecie, a sobotnie zawody były preludium do tego jubileuszu. Zapowiedział, że w ramach obchodów odbędzie się wiele wydarzeń sportowych.

Lasy dostępne dla każdego

Klub MKS Orzeł Rudnik realizował projekt “Do lasu po zdrowie z Lasami Państwowymi”, dofinansowany w ramach konkursu “Sportowa Natura”. Celem projektu była promocja Lasów Państwowych, w szczególności ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, jako miejsc do aktywnego wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.

Konkurs “Sportowa Natura” to inicjatywa Lasów Państwowych, by wspólnie z klubami zachęcać do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, w otoczeniu polskiej przyrody.

Polskie lasy to doskonałe miejsce do uprawiania wszelkich form aktywności fizycznej – od zwykłych spacerów po sporty wyczynowe. Kluby sportowe to zaś zagłębie profesjonalistów, których pasją jest zdrowy tryb życia. Jeśli połączymy siły, to nic nas nie zatrzyma w zachęcaniu Polaków do sportu – przekonywał do udziału w konkursie Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Założenia konkursu wpisują się w realizowanie społecznej funkcji lasów. – W Polsce większość lasów jest publiczna, dostępna dla każdego. W innych krajach nie jest to wcale oczywiste. Zachęcam zatem do korzystania z pełni możliwości, jakie stwarzają polskie lasy – komentuje Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Wyniki:

Rocznik 2014/2015, 250 m.

Dziewczęta: 1. Paulina Stec, 2. Otylia Rychlak, 3. Zofia Wójcik.

Chłopcy: 1. Bryan Duliban, 2. Michał Socha, 3. Mateusz Markowski.

Rocznik 2012/2013, 250 m.

Dziewczęta: 1. Milena Chaber, 2. Zuza Karaś, 3. Lena Bakalarz.

Chłopcy: 1. Antoni Duliban, 2. Paweł Kulczyk, 3. Szymon Konior.

Rocznik 2010/2011, 500 m.

Dziewczęta: 1. Weronika Reichert, 2. Liliana Bednarczyk, 3. Monika Bielak.

Chłopcy: 1. Antek Pikor, 2. Hubert Rychlak.

Rocznik 2008/2009, 800 m.

Chłopcy: 1. Oliwier Łomotowski, Kacper Koszałka, Filip Kołcz, 3. Patryk Kraska.

Rocznik 2007 i starsi, 1000 m.

Dziewczęta: 1. Karolina Ryczko, 2. Oliwia Komurkiewicz.

Chłopcy: 1. Marcel Bełżek, 2. Bartosz Mierzwa, 3. Bartek Dziura.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Podziel się swoją opinią w komentarzu!x