reklamaspot_img
reklamaspot_img
Strona głównaBezpieczeństwoPREZYDENT: TO NIE BYŁ ATAK NA POLSKĘ

PREZYDENT: TO NIE BYŁ ATAK NA POLSKĘ

reklama

Prezydent USA Joe Biden poinformował partnerów G7/ NATO, że wybuch w Polsce spowodował Ukraiński pocisk obrony powietrznej – przekazuje agencja Reutera. W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

-Nic nie wskazuje na to, by był to intencjonalny atak na Polskę. Nie była to rakieta, która była wycelowana w Polskę  Nie mamy dowodów, że pocisk wystrzeliła strona rosyjska. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony – wskazał Andrzej Duda. Jednak – jak mówił – winę za to tragiczne zdarzenie ponosi strona rosyjska.

Prezydent poinformował, że na miejscu pracują polscy i amerykańscy śledczy. – Wczoraj w rozmowie ze mną pan prezydent Joe Biden zadeklarował swoje wsparcie w tym śledztwie, ja to wsparcie przyjąłem – powiedział. – Jesteśmy cały czas w bezpośrednim kontakcie z naszymi sojusznikami w NATO, jesteśmy cały czas w kontakcie i w konsultacjach z naszymi odpowiednikami – pan premier z premierami, ja z prezydentami – podkreślał Duda.

– Chcemy podkreślić z panem premierem, żeby mieszkańcy wschodniej części Polski nie niepokoili się zwiększoną aktywnością wojsk lotniczych, jak i policji, Straży Granicznej i wojska, szczególnie w regionie przygranicznym. To działanie, które podjęliśmy w sposób intencjonalny, właśnie w celu wzmocnienia bezpieczeństwa – powiedział prezydent.

Zaapelował o zachowanie spokoju wobec obecności wojska, służb czy aktywności samolotów wojskowych na niebie. – To świadczy o tym, że działamy, że bezpieczeństwo Polski jest wzmocnione. Współdziałają z nami w tym zakresie sojusznicy – będą więc na polskim niebie latały w najbliższym czasie także samoloty Sił Powietrznych USA. Proszę podchodzić do tego spokojnie, to jest odpowiedź nasza i NATO na tę sytuację – mówił prezydent.

Premier Morawiecki dodał natomiast, by mieć na uwadze dezinformację i manipulacje ze strony Rosji i „to, w jaki sposób potrafi ona posługiwać się różnymi zdarzeniami i rozsiewać nieprawdziwe informacje, siać propagandę, wrogość i wzajemną niechęć”. – To na pewno jest jeden z celów po stronie Kremla; miejmy to na uwadze – zaapelował.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Podziel się swoją opinią w komentarzu!x