reklamaspot_img
reklamaspot_img
Strona głównaBezpieczeństwoPREMIER NA POLIGONIE W NOWEJ DĘBIE: ZWIĘKSZAMY WYDATKI NA OBRONNOŚĆ

PREMIER NA POLIGONIE W NOWEJ DĘBIE: ZWIĘKSZAMY WYDATKI NA OBRONNOŚĆ

reklama

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki obserwował wojskowe ćwiczenie Niedźwiedź-22 na poligonie w Nowej Dębie. To manewry czołgistów z udziałem polskich, brytyjskich i amerykańskich wojsk, które zorganizowane są w ramach współpracy w Sojuszu Północnoatlantyckim.

W przyszłym roku na modernizację armii rząd zamierza przeznaczyć około 98 mld zł z budżetu państwa. Konsekwentnie wzmacniamy również szeregi naszego wojska – dzisiaj mamy już około 140 tys. żołnierzy.

Wspólne ćwiczenia w ramach NATO

Niedźwiedź-22 to największe w tym roku ćwiczenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. W ćwiczeniu biorą udział wszystkie jednostki wojskowe podległe Żelaznej Dywizji. To ćwiczenie, które wzmacnia pełną współpracę wojsk sojuszniczych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wspólnie zadania wykonują czołgiści na trzech rodzajach czołgów: Polacy na Leopardach, Amerykanie na Abramsach, a Brytyjczycy na Challengerach.

Polska jest częścią największego, najważniejszego sojuszu militarnego w historii świata: Sojuszu Paktu Północnoatlantyckiego. To dla nas potężna gwarancja bezpieczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wzmocnienie polskiej armii

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że do modernizacji armii potrzeba odpowiednich środków. Dzięki uszczelnieniu polskiego budżetu, rząd ma fundusze na wzmocnienie Wojska Polskiego.

Umacniamy dzisiaj polską armię w tempie, w jakim kilkadziesiąt lat co najmniej nie była umacniana – powiedział Prezes Rady Ministrów. I dodał: – Tylko na przyszły rok mamy zwiększenie wydatków z budżetu o około 40 miliardów złotych – z 57-58 miliardów na około 98 miliardów złotych. Oprócz nowoczesnego sprzętu, także liczebność naszej armii będzie rosła.

Dodatkowe dziesiątki miliardów złotych na modernizację przeznaczane są poprzez zakupy za granicą, ale także zamówienia w Polsce. Celem tego działania jest by polska armia była wyposażona w sprzęt skuteczny i nowoczesny. Nasz sprzęt jest sprawdzany na polu bitwy, na terenie Ukrainy. Ta weryfikacja przechodzi pozytywnie.

Gwarancja bezpieczeństwa Polaków

Zwiększone inwestycje w wojsko, utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, ustawa o obronie Ojczyzny, czy dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – to szereg rozwiązań w kierunku zapewnienia bezpiecznej przyszłości dla wszystkich Polaków.

Prócz tej gwarancji bezpieczeństwa, prócz tego Sojuszu – gdzie razem walczymy,  wspierając Ukrainę w jej walce o wolność, o bezpieczeństwo Europy – ważna jest też polska obrona, polska armia.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Podziel się swoją opinią w komentarzu!x