reklamaspot_img
reklamaspot_img
Strona głównaEdukacjaO ŚMIECIOWYM PROBLEMIE Z UCZNIAMI SP W MNISZKU

O ŚMIECIOWYM PROBLEMIE Z UCZNIAMI SP W MNISZKU

„Wpływ śmieci na życie zwierząt i roślin w lesie” – to tytuł zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez leśnika Marcina Zakościelnego z  Nadleśnictwa Gościeradówz uczniami Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mniszku.

O tym jak ważna jest troska o środowisko naturalne nie trzeba było nikogo przekonywać. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mniszku nie tylko bardzo chętnie zadawali pytania i dzieli się swoją wiedzą na temat ochrony przyrody ale także bardzo entuzjastycznie zareagowali na zaproszenie do włączenia się w akcję społeczną pod nazwą „Zabierz 5 z Lasu”, która polega na dobrowolnym zebraniu 5 lub więcej śmieci które napotkamy podczas leśnych wędrówek. By zwiększyć efekt oddziaływania zbiórki warto swoją „śmieciową kolekcję” zaprezentować w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagiem #zabierz5zlasu. W ten sposób zachęcimy kolejne osoby do włączenia się w tą inicjatywę dzięki czemu z naszych lasów znikać będą kolejne partie odpadów.

Warto wiedzieć, że zaśmiecanie lasu to bardzo poważny problem społeczny, zdarza się to zarówno kierującym samochodami, przejeżdżającymi przez las, jak również wypoczywającym na łonie natury turystom, którzy w taki sposób „dziękują” przyrodzie za miło spędzony wśród drzew czas.

Leśnicy nieustannie walczą z nielegalnym wyrzucaniem śmieci do lasu – niestety z roku na rok można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie i kosztów ich wywozu z polskich lasów. Tylko w ubiegłym roku Lasy Państwowe przeznaczyły na ten cel niemal 20 mln zł,
a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3 śmieci.

Podczas akcji takich ja ta wczorajsza, leśnicy zapewnią worki, rękawiczki i wywóz zebranych śmieci. Tego typu akcje nie tylko pozytywnie wpływają na nasze najbliższe otoczenie ale przede wszystkim zwracają uwagę na wyzwania przed jakimi stają wszyscy miłośnicy przyrody.

Za zaśmiecanie lasu może być nałożona grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 500 zł, a 1000 zł za zbieg dwóch wykroczeń np.: (nielegalny wjazd i parkowanie na terenach leśnych plus zaśmiecenie lasu). Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu to może być wymierzona kara grzywny do 5000 zł.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Podziel się swoją opinią w komentarzu!x