reklamaspot_img
reklamaspot_img
Strona głównaPolitykaNOWA DĘBA: SPRAWDZAMY UDZIAŁ RADNYCH W SESJACH. LICZBY NIE KŁAMIĄ!

NOWA DĘBA: SPRAWDZAMY UDZIAŁ RADNYCH W SESJACH. LICZBY NIE KŁAMIĄ!

Postanowiliśmy sprawdzić jak nowodębscy radni wywiązują się ze swoich obowiązków. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do podstawowych zadań samorządowców należy uczestnictwo w sesjach organu uchwałodawczego. Zbadaliśmy jak rajcowie realizują powierzone im zadania i przeanalizowaliśmy ich udział w sesjach radny miasta.

W minionym 2022 roku odbyło się 17 sesji Rady Miejskiej.  Frekwencja przedstawia się następująco:

Lp RADNY/A LICZBA NIEOBECNOŚCI
1 Kopeć Marek 13
2 Tomczyk Marian 13
3 Gazda Tomasz 11
4 Tłusta Helena 11
5 Rawski Stanisław 11
6 Chmielewski Michał 5
7 Kopeć Hubert 3
8 Grzęda Paweł 2
9 Dryka Tomasz 1
10 Wolan Tomasz 1
11 Diektiarenko Damian Obecny na wszystkich sesjach
12 Dziemianko Tomasz Obecny na wszystkich sesjach
13 Kopeć Tomasz Obecny na wszystkich sesjach
14 Serafin Łukasz Obecny na wszystkich sesjach
15 Skimina Stanisław Obecny na wszystkich sesjach

 

Ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Ponadto ten sam akt prawny obliguje samorządowców do utrzymywania stałej więzi z mieszkańcami oraz ich organizacjami.

WARTO WIEDZIEĆ! Na mocy prawa, Pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy. Radny nie może więc tłumaczyć swojej absencji faktem, że jest zatrudniony na etacie lub nie pasuje mu godzina zwołania sesji. Zobacz art. 2 Ustawy o samorządzie gminnym.

Jeżeli więc stan zdrowia, sytuacja rodzinna lub zawodowa, cechy charakteru lub usposobienie nie pozwalają radnemu na rzetelne wypełnianie swoich obowiązków wydaje się, że zasadnym byłoby rozważenie rezygnacji z piastowanej funkcji (co miało już miejsce w bieżącej kadencji). Trzymanie mandatu radnego „na siłę” lub „na złość” ma się nijak do troski o dobro wspólnoty samorządowej.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Podziel się swoją opinią w komentarzu!x