reklamaspot_img
reklamaspot_img
Strona głównaPolitykaNADLEŚNICZY MIROSŁAW MACH: DBAMY O POLSKIE LASY

NADLEŚNICZY MIROSŁAW MACH: DBAMY O POLSKIE LASY

O pracy i wizerunku Leśników rozmawiamy z Nadleśniczym Nadleśnictwa Gościeradów Mirosławem Machem.

Czy w dzisiejszych czasach trudno być leśnikiem?

Ciężko powiedzieć. Z Lasami Państwowymi jestem związany przez całe swoje zawodowe życie. Przez cały ten okres skupiałem się na tym by należycie wykonywać powierzone mi obowiązki i zadania. Pracy jest naprawdę dużo i od każdego leśnika wymaga ona dużo wiedzy, zaangażowania i zrozumienia tematu. Mam to szczęście, że mój zespół i moi pracownicy kochają swoją pracę i są jej naprawdę oddani. W takim otoczeniu nawet największe trudności pokonuje się zdecydowanie łatwiej.

Czy odczuwa Pan, że w ostatnich latach media głównego nurtu przystąpiły do swego rodzaju nagonki na Lasy Państwowe, a to z kolei negatywnie wpływa na wizerunek całej służby leśnej?

Takie próby są widoczne, ale dotyczy to przeważnie kilku ośrodków. W regionie gdzie praca leśników jest obserwowana i oceniana na co dzień przez mieszkańców nie widać by zawód leśnika tracił wizerunkowo. My jesteśmy naprawdę blisko ludzi i ich spraw. Współpracujemy ze szkołami, przedszkolami i różnego typu instytucjami opiekuńczymi. Prowadzimy zajęcia edukacyjne, realizując przy tym szereg inicjatyw sportowo przyrodniczych. W ostatnich latach Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Gościeradów kładą zwiększony nacisk na społeczną funkcję lasów i to moim zdaniem przynosi pozytywne efekty, również wizerunkowe.

Nadleśnictwo Gościeradów – tak jak inne polskie Nadleśnictwa – systematycznie prowadzi nasadzenia nowych lasów a także odnowienia hodowli jak również obszarów zniszczonych chociażby przez burze czy pożary. Stopień zalesienia kraju wbrew temu co mówią tzw. “środowiska ekologiczne” po 89 roku znacznie się zwiększył. Skąd biorą się zatem takie ataki na Lasy Państwowe jako instytucje?

Być może jest to działanie celowe a być może wynika z niewiedzy. Nie mnie to oceniać. Być może pewne nieporozumienia biorą się z faktu, że w wielu miejscach kraju przyszedł czas na wycinkę lasów gospodarczych posadzonych po I wojnie światowej a te są optycznie w zasięgu spacerowiczów, stąd na pewnej części obrazka niektórzy wysuwają całościowe wnioski. Jest to zwykły błąd poznawczy. My jako fachowcy wiemy że zgodnie ze sztuką leśną drzewa powinno się wycinać wtedy, kiedy osiągają wiek, po którym już nie przyrastają. Dla sosny jest to wiek około 90 – 120 lat. Niewycinanie ich teraz byłoby jak pozostawanie zboża na pniu do następnego roku. Drewno jest ważnym surowcem budowlanym i energetycznym. Człowiek potrzebuje drewna. Po to powołano taką instytucję jak Lasy Państwowe aby gospodarka leśna była zrównoważona. Gdyby nie Lasy Państwowe można przypuszczać, że takiej ilości lasów dawno by nie było. Leśnicy chronią lasy.  Na tych wyciętych dzisiaj sosnach, pojawiają się nowe nasadzenia. Ten las nie zniknie. 

Druga sprawa to konieczność przebudowy istniejących drzewostanów. Pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową te zalesienia były na żyźniejszych siedliskach i wprowadzony był głównie sosna i świerk. Tworzyły się monokultury, które łatwo stają się obiektem ataku szkodników. Teraz nasze działania nastawione są na przebudowę drzewostanów tak aby nie było ogromnych obszarów zalesionych jednym gatunkiem w podobnym wieku.  Gospodarka leśna wymaga sporej wiedzy. To lata doświadczeń, badań, ciężkiej pracy pokoleń leśników. Żyjemy w takich czasach, że dzisiaj każdy laik może powielać w mediach dowolne fake newsy które powtarzane 100 razy stają się prawdą bo odbiorcy tych komunikatów w natłoku informacji nie mają czasu i możliwości tych kłamstw weryfikować.  Dlatego tak jak mówiłem wcześniej, naszą rolą jest współpraca ze społecznościami lokalnymi, które dzięki współpracy Nadleśnictwem i leśnikami mogą bezpośrednio dowiedzieć się na czym polega rzeczywista praca leśników.

W tym kontekście wspomniał Pan o “społecznej funkcji lasów”. Na czym ona polega?

Ważnym elementem budowy pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych i Nadleśnictwa jest wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych ze środków własnych jednostki. Dotyczy to zarówno wydarzeń organizowanych przez gminy z naszego terenu jak i podległe im placówki.  

Ponadto Nadleśnictwo Gościeradów aktywnie wspiera lokalną społeczność i organizacje pozarządowe w realizacji programów grantowych finansowanych z budżetu Lasów Państwowych. W ramach cyklu “Sportowa Natura” adresowanego do klubów i stowarzyszeń sportowych na terenie i przy wsparciu tutejszego Nadleśnictwa przeprowadzono szereg inicjatyw ekologicznych połączonych z aktywnością i kulturą fizyczną na świeżym powietrzu. Pikniki, rajdy, biegi cieszyły się ogromną popularnością. Wiele osób po raz pierwszy odkryło możliwości jakie oferuje infrastruktura rekreacyjna i edukacyjna Nadleśnictwa. 

Nie inaczej było w przypadku programu “Natura od kuchni” którego adresatem były Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas eventów organizowanych przez społecznie zaangażowane mieszkanki naszych sołectw promowano zdrową i ekologiczną żywność z naszych lasów. Skupiano się nie tylko na pysznych daniach z dziczyzny ale również przetworach z malin i jagód, prezentowano miody i słodkie poczęstunki “Natura od kuchni”. 

Nadleśnictwo udzielało wsparcia organizatorom tych wydarzeń między innymi poprzez przeprowadzenie pogadanek edukacyjnych, prezentacje stanowiska Nadleśnictwa, pomoc logistyczną. 

Czego można życzyć leśnikom w Nowym 2023 Roku?

Myślę, że tego co wszystkim. Dużo zdrowia, wzajemnej życzliwości i miłości oraz pokoju.

Dziękuję za rozmowę.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Podziel się swoją opinią w komentarzu!x