104 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Rocznica odzyskania przez nasz kraj wolności to również rocznica odzyskania lasów przez polską administrację. Wprawdzie początki działalności, scalanie ziem i lasów do niedawna rządzonych przez trzech zaborców, były trudne, to udało się podłożyć podwaliny pod strukturę Lasów Państwowych.
Leśnicy z regionu wzięli udział w szeregu uroczystości organizowanych na terenie powiatów tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i niżańskiego.
NOWA DĘBA
Nowodębscy leśnicy wzięli udział w uroczystych obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości jakie odbyły się w Nowej Dębie. Uroczysta msza święta, odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci żołnierza niezłomnego ppłk. Kazimierza Bogacza “Bławata”, złożenie wieńców i wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” to tylko niektóre punkty programu obchodów niezwykłego święta.
Program tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości w Gminie Nowa Dęba obfitował w rozmaite wydarzenia o charakterze patriotycznym. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu, uczestnicy uroczystości udali się pod blok przy ulicy Krasickiego 3, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ppłk. Kazimierzowi Bogaczowi „Bławatowi”.
Kolejnym punktem programu były uroczystości państwowe na pl. im. mjra Jana Gryczmana gdzie wspólnie ze społecznością lokalną odśpiewano hymn państwowy. Po wygłoszeniu okolicznościowych wystąpień delegacje samorządowe, wojskowe, instytucji państwowych, społecznych i biznesowych złożyły kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Niepodległości. W imieniu Nadleśnictwa Nowa Dęba wiązankę złożyli: Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierz Kopeć oraz zastępca Nadleśniczego Radosław Korzeniewicz.
Następnie na terenie ośrodka sportowego nad Zalewem odbył się cykliczny “Bieg Niepodległości”. Finałem uroczystości było ognisko patriotyczne podczas którego zgromadzeni śpiewali pieśni żołnierskie i powstańcze.
NISKO
Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości rozpoczęło się w Nisku 10 listopada uroczystym Capstrzykiem Niepodległościowym. O godzinie 18:00 nastąpił podniosły przemarsz z pochodniami ulicą Sandomierską w kierunku Placu Wolności z udziałem Kompani Honorowej Garnizonu Nisko, Grupy Reprezentacyjnej Niżańskich Mażoretek, Orkiestry Dętej OSP w Zarzeczu oraz Harcerzy ZHP Nisko im. Szarych Szeregów. Po przybyciu na Plac Wolności żołnierze podnieśli flagę RP. W dalszej kolejności delegacje i zaproszeni goście zapalili znicze pamięci pod pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich. Następnie odczytano obwieszczenie Komendy Naczelnej P.O.W. z 10 listopada 1918r. Na koniec niepodległościowej wieczornicy odbyła się defilada wojskowa oraz rozpalone zostało ognisko patriotyczne. Przez cały czas dla zgromadzonych na Placu Wolności mieszkańców Niska wydawany był ciepły posiłek z garnizonowej kuchni.
Z kolei 11 listopada w Narodowy Dzień Niepodległości uroczyste obchody rozpoczęły się o godz. 12:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy walczących o niepodległość Polski. W uroczystości na Placu Wolności wziął udział Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł a także przedstawiciele: władz Gminy i Miasta Nisko, Powiatu Niżańskiego, organizacji oświatowych i kulturalnych oraz pozarządowych. Nadleśnictwo Rudnik reprezentowała delegacja pod przewodnictwem Nadleśniczego Andrzeja Tofilskiego. Tradycyjnie już liczne delegacje na czele z Przedstawicielami Władz Gminy i Miasta Nisko, Rady Miejskiej w Nisku oraz Powiatu Niżańskiego złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich. Jak co roku nie zabrakło defilady w wykonaniu Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko. Na koniec uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek NCK „Sokół”.
RUDNIK NAD SANEM
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rudniku nad Sanem rozpoczęły się o godz. 10:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny. Następnie wszyscy uczestnicy na czele z pocztami sztandarowymi rudnickich szkół i instytucji udali się ze wspólnie niesioną biało-czerwoną flagą na Rynek miasta. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele: władz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem, Powiatu Niżańskiego, organizacji oświatowych i kulturalnych oraz pozarządowych. Nie zabrakło także motocyklistów z narodowymi flagami.
Swoją obecnością zaszczycił Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz Poseł na Sejm RP Jerzy Paul. Nadleśnictwo Rudnik reprezentował Tomasz Maślach – zastępca Nadleśniczego oraz inżynier nadzoru Witold Dec. Pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych i poległych mieszkańców, przedstawiciele władz samorządowych gmin i powiatu oraz organizacje działające na terenie miasta złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień. Po uroczystościach w centrum miasta, na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się „Bieg Niepodległości”.
ZAKLIKÓW
Mieszkańcy Zaklikowa godnie uczcili Narodowy Dzień Niepodległości. Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaklikowie pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudzkiego, gdzie delegacje samorządu i instytucji złożyły pamiątkowe wieńce. Wśród przybyłych delegacji nie zabrakło przedstawicieli Nadleśnictwa Gościeradów z Nadleśniczym Mirosławem Machem na czele. Następnie w zaklikowskim parku odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę. Wieczorem mieszkańcy gminy zebrali się na rynku gdzie przy ognisku patriotycznym śpiewano pieśni patriotyczne, powstańcze, żołnierskie i harcerskie.
RADOMYŚL NAD SANEM
Równie uroczyście przebiegły obchody 104. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Gminie Radomyśl nad Sanem. Ważnym wydarzenie obchodów rocznicowych była msza św. za Ojczyznę. Po zakończeniu mszy św. i przejściu pochodem ze sztandarami, w rytm marszu orkiestry dętej na Mały Rynek, pod pomnikiem „Poległych i zaginionych w czasie wojny światowej w 1914 -1918 z Radomyśla”, została wciągnięta flaga na maszt oraz odśpiewany hymn narodowy. Pokłon i cześć bohaterom poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oddały przybyłe delegacje: Nadleśnictwa Gościeradów, harcerzy, szkół i Grona Młodzieży Ziemi Radomyskiej.