reklamaspot_img
reklamaspot_img
Strona głównaKulturaLASOWIACKIE JADŁO NA BARANOWSKIM ZAMKU

LASOWIACKIE JADŁO NA BARANOWSKIM ZAMKU

reklama

II Festiwal Kultury Lasowiackiej, w tym roku wyjątkowo tematycznie rozległy, trwa od 4 do 18 września. W minioną niedzielę zagościł na zamku w Baranowie Sandomierskim pod zachęcającym tytułem „Lasowiackie Jadło”.

Na znanym w całym kraju co najmniej z albumów i przewodników krużgankowym dziedzińcu zgromadzono lokalnych wystawców kulinarnych. Stoły przystrojone rzemieślniczym rękodziełem wprost uginały się od wspaniałych potraw, ciast i przystawek. Dla zziębniętych spacerami po malowniczym zamkowym parku czekało wiele przekąsek na ciepło. Zaś kupujący dzieła lokalnej twórczości artystycznej, mogli byli charytatywnie wesprzeć potrzebujące grupy naszego środowiska.

Gwiazdą dnia był Karol Okrasa. Mistrz kuchni znany z obecności w ogólnopolskich mediach okazał się nie lada znawcą naszych podkarpackich specjałów. Wyjątkowo detaliczny wykład, z praktyczną prezentacją pomysłów na rozwinięcie tradycyjnych wątków kuchni lasowiackiej, zgromadził pod wielkim namiotem na dziedzińcu masę zainteresowanych. Zajęto wszystkie miejsca siedzące, a spora część publiczności stała blisko dwie godziny, przyglądając się wybitnym umiejętnością master-chef’a. Na imprezie obecnym był także prof. Jarosław Dumanowski, historyk kuchni i kultury stołu w Rzeczypospolitej. Spotkanie z jego osobą było inspirujące nie tylko dla samych festiwalowiczów, ale także dla pracowników zamkowej restauracji posiadającej w swoim menu wykwintne dania dawnej kuchni.

Zamek w Baranowie Sandomierskim wielokrotnie organizował cenione imprezy kulinarne. Od bicia rekordów Guinnessa na największą patelnię i najdłuższy szaszłyk, po cykliczne konkursy dla mistrzów kuchni cztero i pięciogwiazdkowych hoteli. „Lasowiackie Jadło” okazało się bardzo udanym połączeniem tego, co lokalne i lubiane, z pomysłową nutą inwencji chef’a Karola Okrasy. Już jesteśmy ciekawi przyszłorocznego menu…

Jacek Lubera

Fot. Jacek Lubera

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Podziel się swoją opinią w komentarzu!x