reklamaspot_img
reklamaspot_img
Strona głównaBezpieczeństwo18 PUŁK ARTYLERII W NOWEJ DĘBIE ZAMIESZKA NA STAŁE. SŁUŻYĆ...

18 PUŁK ARTYLERII W NOWEJ DĘBIE ZAMIESZKA NA STAŁE. SŁUŻYĆ W NIM BĘDZIE NAWET 3 TYS ZOŁNIERZY

Decyzją Ministra Obrony Narodowej 18 pułk artylerii im. płk. Witolda Sztarka będzie miał swoją lokalizację w Nowej Dębie. Specjalna sesja Rady Miejskiej poświęcona rozwojowi struktur wojskowych na terenie gminy miała na celu nie tylko ucięcie wszelkich spekulacji na ten temat, ale również poinformowanie mieszkańców co  w tym kontekście czeka naszą społeczność w najbliższych latach.

Szczegółowych informacji na temat rozwoju 18 pułku artylerii w Nowej Dębie udzielił Dowódca jednostki pułkownik Piotr Męczyński. W swojej prezentacji zawarł informacje dotyczące zarówno umiejscowienia pułku w strukturze sił zbrojnych RP, omówił zadania jednostki, jak również zmiany technologiczne (modernizacje sprzętu) obejmujące wojska artyleryjskie. Planowo do 2028 roku w pułku ma służyć do 3 tysięcy żołnierzy. Bez wątpienia 18 pułk artylerii stwarza nowe okienka możliwości dla rozwoju gospodarczego naszej gminy.

Pojawia się jednak pytanie ilu żołnierzy z tej puli na stałe zamieszka w naszym mieście płacąc tutaj podatki, posyłając swoje dzieci do szkół, korzystając z usług miejscowych firm?  Pułkownik Męczyński nie ukrywa, że chciałby aby ta liczba była jak największa gdyż w ten sposób w razie konieczności będzie miał swoich żołnierzy „pod ręką”.

Obecna na sesji dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Małgorzata Skrzypek poinformowała, że na te chwilę AMW zakupiła w Nowej Dębie 8 mieszkań, jednak nie wyklucza kolejnych inwestycji. Podkreśliła, że żołnierze służący w pułku otrzymują dodatki mieszkaniowe dzięki czemu są w stanie znaleźć zakwaterowanie na wolnym rynku. W najbliższym czasie na działce sąsiadującej z ośrodkiem poligonowym ruszy budowa internatu na potrzeby wojska.

Radości z rozwoju struktur wojskowych na terenie Nowej Dęby nie kryli Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus oraz Wiceminister Sprawiedliwości, poseł na Sejm RP Marcin Warchoł:

Gdy w maju ubiegłego roku wraz z wiceministrem obrony Marcinem Ociepą gościliśmy na sesji Rady Miejskiej poświęconej kwestii obronności  i rozwojowi struktur wojskowych na terenie miasta i gminy Nowa Dęba, powiedziałem że jest to historyczna chwila dla całej naszej społeczności. Wówczas wiele osób nie chciało wierzyć w te zapewnienia, zwłaszcza, że w sprawie lokalizacji pułku toczyło się wiele ożywionych dyskusji. – przypominał Marcin Warchoł i dodawał: Pamiętam jak wspólnie z przedstawicielami nowodębskiego samorządu zabiegaliśmy w Ministerstwie Obrony Narodowej o to aby  to właśnie Nowa Dęba była tym miejscem gdzie żołnierze nie tylko będą pełnić swoją zaszczytną służbę ale również będą mieć swój dom.  Pamiętam z jaką troską przewodniczący rady miejskiej Damiana Diektiarenko, podkreślał jak ważne dla rozwoju lokalnej społeczności  jest to aby gmina Nowa Dęba  odczuwała nie tylko negatywne  konsekwencje funkcjonowania poligonu takie jak huk i hałas podczas ćwiczeń, ale również  mogła z tego poligonu czerpać zyski, na które nie byłoby co liczyć gdyby  pułk zmienił swoją lokalizację. Dziś pewne jest, ze 18 pułk artylerii będzie ściśle związany z miastem i gminą Nowa Dęba.   To olbrzymia szansa dla lokalnej społeczności i lokalnej gospodarki. To nowi mieszkańcy którzy będą płacić tutaj podatki, korzystać ze sklepów i kawiarni, zasilać społeczną tkankę miejską. To również szansa na duże inwestycje infrastrukturalne w tym budowę i przebudowę ważnych strategicznie dróg i ulic. To podkreślenie znaczenia Nowej Dęby na mapie naszego kraju.  – mówił Marcin Warchoł.

 

Fot. SOK


SZTANDAR OD SPOŁECZEŃSTWA

18.Pułk Artylerii w Nowej Dębie, zgodnie z Decyzją nr 74/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 czerwca przyjął imię patrona – płk. Witolda SZTARKA. Witold Sztarka był ostatnim dowódcą 18. Pułku Artylerii Lekkiej z Ostrowi Mazowieckiej, którego dziedzictwo i tradycje z honorem kultywuje 18. Pułk Artylerii. Tradycja fundowania sztandaru wojskowego przez społeczeństwo pozwala zjednoczyć się żołnierzom ze środowiskiem lokalnym, z każdym, kto zechce wesprzeć 18.Pułk Artylerii w drodze do otrzymania tego znamienitego atrybutu jakim jest sztandar wojskowy.

Jak dokonać wpłaty?

Dowolną kotwę należy wpłacić na konto Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów:

79 1540 1304 2035 9114 2414 0002

W tytule wpłaty należy wpisać: ,,Sztandar 18.pa’’

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Podziel się swoją opinią w komentarzu!x